Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün başkomutanlığını yaptığı Büyük Taarruz gazilerinden Pilot Albay Osman Korkut GÖKHAN’ın eşi Hikmet GÖKHAN’ın, geriye dönüştürülen kağıt ile yaptığı ve Hikmet GÖKHAN’ın kızı Avukat Dr. Sezer GÖKHAN tarafından bağışlanan eserler sergisi; Yalova Belediyesi İbrahim MÜTEFERRİKA Kağıt Müzesi’nde açıldı.

Açılış törenini yöneten İbrahim MÜTEFERRİKA Kağıt Müzesi Müdürü Aytekin VURAL herkesi önce Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Ebedi Başkomutan ve Ebedi Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerin manevi huzurunda saygı duruşuna ve sonrasında İstiklal Marşı’nı birlikte söylemeye davet etti.


Yalova Belediye Başkanı Vefa SALMAN; Yalova, müze ve sergi hakkında kısa bir bilgilendirmede bulundu ve son olarak Yalova’nın Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ikinci kenti olduğunu belirtti ve “biz nasıl minnet duymayalım Yalova’lı olarak, nasıl saygı duymayalım, nasıl özlemle anmayalım” dedi. Yalova’da bir yürüyen köşk olduğunu hatırlatan Vefa SALMAN; “seçildiğimden beri dilim döndüğünce yurt içinde ve yurt dışında bu köşkü anlatmaya çalıştım, karşılığını da her yıl artan ziyaretçi sayısı ile almaya başladık” dedi. Yürüyen köşkün; şimdi 400 yaşında olduğu tahmin edilen bir çınar ağacının bir tek dalının bile kesilmesine gönlü razı olmayan Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, köşkü nasıl taşıttığını tüm detayları ile aktardı ve sergiye emeği geçen herkese tek tek teşekkür etti.

Serginin tamamını İbrahim MÜTEFERRİKA Kağıt Müzesi’ne bağışlayan Avukat Dr. Sezer GÖKHAN; annesinin bu eserleri neden ve nasıl hayata geçirdiği hakkında oldukça detaylı bilgi aktardı.

Üst düzey Yalova protokolü, Yalova halkı ve öğrencilerin katıldığı sergi açılış kurdelesini; Avukat Dr. Sezer GÖKHAN, sergide “Türk Kültürleri” temalı çalışmasını tanıtan Hande ERDEM, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Dr.Öğretim Üyesi Öznur ÖZDEN ve kısa adı BASEV olan Basım Sanayi Eğitim Vakfı Koordinatörü Yahya Tuncer GÖRGÜN ile birlikte kesen Yalova Belediye Başkanı Vefa SALMAN; Hikmet GÖKHAN’ın kaşık ve kağıttan yaptığı heykeller hakkında kızı Avukat Dr. Sezer GÖKHAN’dan bilgi aldı.


Müze Müdürü Sanat Tarihi Öğretmeni Aytekin VURAL; açılışa katılan BASEV Koordinatörü Yahya Tuncer GÖRGÜN’e , Paprika Art El Yapımı Kağıt Atölyesi Kurucusu Grafiker Z.Sinem ÇAĞLAR tarafından, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün doğduğu Selanik ile ebedi istirahatgahı Anıtkabir’den getirilen bitki dalları ile üretilen el işi kağıttan tasarlanan tamamı el işi bir abajur hediye etti.

BASEV’in; “ATATÜRK Kocatape’de” fligranlı özel kalıbı ile sergi açılışı için ürettirdiği el işi kağıtlar; tüm sergi açılışı katılımcılarına “günün anısı” olarak dağıtıldı.


Yalova’da Kağıtçılığın yeniden canlandığını söyleyen Aytekin VURAL; “1745 yılında İbrahim MÜTEFERRİKA tarafından Yalova’da açılan ve bir dönem kağıt ihtiyacını karşılamayı hedefleyen Yalova Kağıdı’nı yaşatmak için 2013 yılında kurulan Kağıt Müzesi, ücretsiz olarak yaptığı atölye eğitimleri ile hedeflerine ulaşmaya başladı. Atölyede eğitim alarak El yapımı kağıtlarla yapmış olduğu hobi ürünleri ile kısa zamanda tanınmaya başlayan Paprika Art El Yapımı Kağıt Atölyesi de bu eğitimi başarı ile tamamlayan atölyelerden biridir” dedi.


Atölyenin kurucusu Grafiker Z.Sinem ÇAĞLA’’da; aldığım eğitim ve aylar süren Ar-Ge çalışmalarından sonra etkileyici bir ürünle ilk tanıtımımı Kağıt Müzesi’ndeki Sergi açılışında yaptım. Ulu Önder ATATÜRK’ün doğduğu Selanik ve ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’e ait bitki dallarını kattığım kağıt ile tasarlayıp ürettiğim abajur ile bu işe merhaba dedim” diyen ÇAĞLAR; bu ürün ile oldukça iddialı olduğunu, isteyen herkese istenilen her şehrin, ülkenin ve bölgenin bitki, çiçek, ağaç, toprak ve hatta suyunu kullanarak, arzu edilen figür ile özel hediye üretebileceğini belirtti.

Konu ile ilgili detaylı bilgiye; Basım Dünyası Dergisi 107.sayısında (Ocak-Şubat-Mart/2020) ulaşabilirsiniz.