Değişim Hikâyeleri Değişime Bakışı Değiştirdi!
Ana teması; “Sahibinden Değişim Hikâyeleri” olan 3.Uluslararası BASEV Kongresi, 17-18 Ekim 2018 tarihlerinde, Türk İhracatının kalbinin attığı yer olan Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Kompleksi Türkiye İhracatçılar Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.
İlk gün toplamda 150, ikinci gün 126 katılım ile toplamda 188 kişinin takip ettiği kongrede her biri “değişimle” fark yaratmış 13 konuk konuşmacımız, kendi değişim hikâyelerinin sırlarını anlattı.
Dinlediğimiz hikâyeler; yalnızca basım sektörü ya da tek bir sektörün değişimi değil, birlikte değiştiğimiz, bizi değişime teşvik eden ya da bizim değişime teşvik ettiğimiz değişim hikâyeleriydi.
Fark Yaratmak İçin Değişim İhtiyacını Fark Ettik…
Var oluşuyla dünyayı değiştiren bir sektörün odağında, değişimin işten bile olmadığını birlikte fark ettik.
Değişimin bir tercih hatta ve hatta bir lüks hiç olmadığını, değişimin temel bir ihtiyaç olduğunu dinledik.
Bir işe başlamak için sermaye nasıl bir ihtiyaçsa, işin sürdürülebilirliği için de değişimin öyle bir ihtiyaç olduğunu, bu ihtiyacı; birlikte iş yaptığımız tüm sektörlerin hissettiğini gördük.
Müşterinin değiştiği, iş yapma alışkanlıklarının değiştiği, sürecin değiştiği, teknolojinin değiştiği, hepsinden önemlisi her şeyin merkezindeki insanın değiştiği konusunda ki bilgimizi, örnekler ile tazeledik.
Elbette kongrede değişimi yeniden keşfetmedik.
Ne kadar doğal bir süreç olduğunu, ona bir kez uyum sağlandığında her şeyin nasıl kendi ritmiyle ilerlediğini fark ettik.
Fark etmenin, fark yaratmanın ilk adımı olduğuna şahit olduk.
Bu kongrede tüm üst düzey basım sektörü bir araya geldik ve “değişim” ihtiyacını tartıştık.
Sektöre ekipman, hizmet ve know-how sağlayan tüm iş ortakları için böyle bir platformda yer almanın, görünür olmanın değerini hissettik.
Sorular Ortak, Hikâyeler Farklıydı…
Davet mektubumuzda; “değişimin tek bir yöntemi yok, her değişim hikâyesi kendine özgü ancak her değişimin öncesinde sorulan ortak sorular, endişeler var” demiştik.
Sahibinden dinlediğimiz değişim hikâyeleri ile
“Nerden başlasam?”
“Ya başarısız olursam?”
“Değişim için nasıl kaynak yaratılır?”
“Riskler nasıl minimize edilir?”
“Değişimin sürekliliği nasıl sağlanır?”
“Değişim her zaman büyük yatırımlar mı gerektirir?”
“Değişim nasıl yönetilir?”
“Değişim fikrine yönetimin diğer bileşenleri nasıl ikna edilir?”
“Başarılı değişim hikâyelerinin ortak noktaları nelerdir?” gibi soruların çok daha fazla cevabını bulduk.
Kongre ilk gün UPM Kymmene Kağıt Ürünleri San. ve Tic.Ltd.Şti.’nin sponsor olduğu sabah kahvaltısı ile başladı.

Kısa adı “BASEV” olan Basım Sanayi Eğitim Vakfı Koordinatörü Yahya Tuncer GÖRGÜN’ün; tüm katılımcıları Türk Bayrağını Saygıya, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ebedi Başkomutan, Ebedi Başöğretmen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Silah Arkadaşları ve Tüm Şehitlerimiz ile birkaç gün önce yitirilen güzel insan Vakıf Kurucu Başkanı Merhum İsa TEMEL başta olmak üzere sektör, sektör paydaşları ve sektör okullarından yitirilen tim dostların manevi huzurunda saygı duruşuna ve İstiklal Marşı’nı birlikte söylemeye daveti ile açılan kongre; Basım Sanayi Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin KAŞIKIRIK’ın kongre açılış konuşması ile devam etti.

BASEV Başkanı Sadettin KAŞIKIRIK; BASEV Kongresi hakkında detaylı bir bilgi aktardıktan sonra, basım sektöründe ekonomik değişimlerin etkisi, yatırımlar konusunda teşvik arz ve talep, basım sektöründe ithalat ve ihracat, kağıdın ekonomik durumu, yerli kağıt kullanımı için yapılması gerekenler, yerli kalıp üretimi, eğitimin önemi, basım sanayi ve eğitimde işbirliği ve BASEV’in eğitime desteği konu başlıklarında bilgiler aktardıktan sonra matbaa mühendisliği konusunda ki gereklilikten söz etti ve tüm firmalara staj desteği çağrısı yaptı.

“Matbaacılıkta Değişim” konu başlığı ile konuşan Gazeteci Yazar Ertuğrul ÖZKÖK’ten hemen sonra öğle yemeği arası verildi.
İlk günün ikinci bölümü; Ege Reklam Basım Sanatları Ltd. Şti. ve Ege Bilim Koleji ortak sponsorluğunda “Eğitimde Değişim“ konu başlığı ile konuşan Yazılım Uzmanı Aykut SADİ ile açıldı ve “Ambalajda Değişim ve Yeni Trendler” konu başlığı ile konuşan ECMA Genel Müdürü Hans Van SCHAIK ile devam etti.
Feza Ciltbezi Sanayi-Atilla GÜNEY firmasının sponsor olduğu çay-kahve ikramından sonra “Değişimin İnsan Boyutu” konu başlığı ile Yönetici Koçu ve Eğitmen Gamze ACAR BAYRAKTAROĞLU ve “Bu Dünyada Kadın Yeni Dengeleri ile Değer Yaratacak!” konu başlığı ile Selen KOCABAŞ’ın konuşmaları ile devam etti.

Kongrenin ilk günü; MatSet Matbaa Makina ve Malzemeleri San. ve Tic.A.Ş. ve HP ortaklığı sponsorluğunda “Yenilik Yap ya da Yenilik Yap” konu başlığı ile HP Avrupa Pazarlama Müdürü Marcelo AKIERMAN’ın konuşması ile kapandı.

İkinci gün Pasifik İç ve Dış Tic. ve Mümessillik firmasının sponsor olduğu sabah kahvaltısı ile başladı ve hemen arkasından “Mobile Photography” konu başlığı ile Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Doktoru & Fotoğraf Sanatçısı Prof. Dr. Mehmet ÖMÜR kürsüdeydi.
Heidelberg Grafik Ticaret Servis Ltd. Şti. sponsorluğunda “Abonelik Modeli ve Heidelberg’de Dijital Dönüşüm” konu başlığı ile Heidelberger Druckmaschinen Doğu Avrupa Genel Müdürü Josef MOSER ve “Pazarlamacı Gözünden Değişim – Matbaalarda Yeni Beklentiler” konu başlığı ile de Y&R Brands İstanbul’un CEO’su ve Y&R EMEA Yönetim Kurulu Üyesi Arzu ÜNAL’ın konuşmalarından sonra ikinci günün ilk bölümü Sappi İstanbul Kağıt ve Tic. Ltd. Şti. sponsorluğunda ki öğle yemeği ile sonlandı.
İkinci günün ikinci bölümü Sappi İstanbul Kağıt ve Tic. Ltd. Şti. sponsorluğunda kürsüye gelen ve “Zor Günlerde Değişim Yolu“ konu başlığı ile konuşan Sappi Avrupa CEO’su Berend John WIERSUM ile açıldı.

“İyi-Temiz-Adil: Slow Food” konu başlığı ile konuşan Gazeteci/ Yazar – Slow Food Türkiye Kurucu Lideri Nedim ATİLLA’dan sonra tük katılımcılar Printtek Dijital 2019 Fuaru yapımcısı Tüyap Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. firmasının çay-kave ikramına davet edildi.

“Türkiye ve Dünya Ekonomisinde Değişim” konu başlığı ile konuşan Özyeğin Üniversitesi Ekonomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ümit ÖZLALE’den sonra “Sualtında Şaşırtan Değişim” konu başlığı ile söz alan Dünya Şampiyonu Sualtı Fotoğrafçısı ve Matbaacı Alptekin BALOĞLU oldu.

Kongre; Basım Sanayi Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin KAŞIKIRIK’ın kongre değerlendirme ve kapanış konuşmasından sonra Kartonsan Karton Sanayi ve Ticaret A.Ş. sponsorluğunda gerçekleştirilen kongre kokteyli esnasında ki kongre teşekkür takdim töreni ile sona erdi.

BASEV Koordinatörü Yahya Tuncer GÖRGÜN’ün sunumunu yaptığı törende BASEV Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin KAŞIKIRIK ayrı kategorilerde ki teşekkürleri takdim etti.

BASEV Yönetim Asistanı Duygu ER,

Arbeta Turizm Organizasyon firması 3.Uluslararası BASEV Kongresi proje sorumlusu Gürkan TUNCAY,

“Sahibinden Değişim Hikâyeleri” ana temalı 3.Uluslararası BASEV Kongresi görsellerinin tamamını hazırlayan Ali EROĞLU,

Kongre Dokümantasyon Sponsorları; Ofset Yapımevi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Sermet TOLAN ve Kazmaz Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti./Print Center Yönetim Kurulu Başkanı Akif KAZMAZ,

3.Uluslararası BASEV Kongresi Düzenleme Kurulu üyeleri; Akif KAZMAZ, Alparslan BALOĞLU, Sermet TOLAN ve Nazlı Ceren BABATAŞ ÖZEK ile Kurul Yönetmeni Murat DEMİR,

Kongre Akademik Katılım Sponsorları;
Integre Elektronik Sistemler San. ve Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin SEVİNÇ,
Özer Selofan Yaldız Yönetim Kurulu Başkanı Abit KARAKAŞ,
Sade Ofset Matbaacılık Ambalaj Malzemeleri San. ve Tic.Ltd.Şti. Genel Müdürü Murat DEMİR,
İmak Ofset Basım Yayın Tic. Ve San.Ltd.Şti. Yönetim Kurulu Başkanı İlyas KARADEMİR,
Acar Basım ve Cilt San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurlu Başkanı Zekeriya ACAR,
hubergroup Matbaa Malzemeleri Üretim ve Pazarlama Ltd.Şti. Teknik Destek Uzmanı Ümit FALAY,
Toyo Matbaa Mürekkepleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Türkiye Satış Direktörü Engin KURT,

Kongre Çay-Kahve İkramı sponsorlarımız;
Printtek Digital Fuarı Yapımcısı Tüyap Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. Yöneticisi Selçuk AYIK,

Feza Ciltbezi Sanayi-Atilla GÜNEY firması Yöneticisi Begüm ÇEHRELİ,

UPM Kymmene Kağıt Ürünleri San. ve Tic.Ltd.Şti. Türkiye Genel Müdürü Mert ECER,

Konuk Konuşmacı Sponsorlarımız;
Ege Reklam Basım Sanatları Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ege Bilim Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Sedat GÜVEN,

Heidelberg Grafik Ticaret Servis Ltd.Şti. Servis Sözleşmeleri ve Yedek Parça Satış Müdürü Ceyda BEREK,

Kongre Stant Sponsorlarımız;
Aras Makina ve Servis Hizmetleri Tic. ve San. A.Ş. Genel Müdürü Hamdi KAYMAK,
Elektroser Elektronik Büro Makineleri San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Öncü GÜYER,
Tezulaş Fuar Danışmanlık Hizmetleri Ltd.Şti. Yöneticisi Şule ÖZTAŞ,

Kongre Akademik Katılım ve Kongre Stant Sponsorumuz Odak Kimya Endüstrisi Ürünleri San. ve Tic. Ltd.Şti. Genel Koordinatörü Mine Aysun KALAYLI,

Kongre Öğle Yemeği ve Kongre Konuk Konuşmacı Sponsorumuz Sappi İstanbul Kağıt ve Ticaret Limited Şirketi Türkiye Ülke Müdürü Serra Vildan CELASUN,
Kongre Konuk Konuşmacı ve Kongre Stant Sponsorumuz MatSet Matbaa Makina ve Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü Doğu PABUÇÇUOĞLU,

Ve kongre kokteyl ve teşekkür takdim töreni sponsorumuz Kartonsan Karton Sanayi ve Ticaret A.Ş. Pazarlama Müdürü Kemal ÖZKIRIM, teşekkür belgelerini BASEV Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin KAŞIKIRIK’ın elinden aldılar.

Her yıl BASEV’in önemli etkinliklerinde ve sektörün üst düzey firma yetkili ya da temsilcilerinin huzurunda, BASEV’in sürdürülebilirliğine büyük katkı sağlayan ve BASEV için çok önemli olan BASEV Sponsorları’na teşekkür edilir.

Bu yıl da bu teşekkür; Kongre Teşekkür Takdim Töreni’nde yapıldı.
BASEV Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin KAŞIKIRIK;
BASEV Sponsorları; Acar Basım ve Cilt Sanayi Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Vakıf Kurucusu Sayın Zekeriya ACAR’a,
Aras Makina ve Servis Hizmetleri Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi Genel Müdürü Hamdi KAYMAK’a,

Dereli Grafik Matbaa Malzemeleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Satış Müdürü Sevinç ERDOĞAN İLTER’e
Ege Reklam Basım Sanatları Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Mütevelli Heyeti Üyesi Sayın Sedat GÜVEN’e,
Elektroser Elektronik Büro Makineleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Öncü GÜYER’e,
Fujifilm Dış Ticaret Anonim Şirketi Yöneticisi Sayın Ünsal AKGÜN’e,
Heidelberg Grafik Ticaret Servis Ltd.Şti. Servis Sözleşmeleri ve Yedek Parça Satış Müdürü ve BASEV Mütevelli Heyeti Üyesi Ceyda BEREK’e,

hubergroup Matbaa Malzemeleri Üretim ve Pazarlama Ltd.Şti. Teknik Destek Uzmanı Ümit FALAY’a,
MatSet Matbaa Makina ve Malzemeleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Genel Müdürü Doğu PABUÇÇUOĞLU’na

Odak Kimya Endüstrisi Ürünleri San. ve Tic. Ltd.Şti. Genel Koordinatörü ve BASEV Mütevelli Heyeti Üyesi Mine Aysun KALAYLI’ya,
Sappi İstanbul Kağıt ve Ticaret Limited Şirketi Türkiye Ülke Müdürü ve Mütevelli Heyeti Üyesi Serra Vildan CELASUN’a,
Toyo Matbaa Mürekkepleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Türkiye Satış Direktörü ve BASEV Mütevelli Heyeti Üyesi Engin KURT’a teşekkür belgelerini takdim etti.
Törenin en son teşekkürü; BASEV’den bir an oldun elini çekmemiş, BASEV Geçmiş Dönem Başkanı, BASEV Yüksek Danışma Kurulu Başkanı ve BASEV Onursal Başkanı Aysan ŞAKAR’a yapıldı.
Onursal Başkan Aysan ŞAKAR; çok başarılı bir kongre yaşandığından söz ederken, BASEV’in bugün bulunduğu yerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “BASEV basamakları hızla çıkmaya devem ediyor, bu sektörümüz adına son derece önem arz etmektedir” dedi.
BASEV Onursal Başkanı Aysan ŞAKAR’ın konuşmasından sonra BASEV Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin KAŞIKIRIK; tüm katılımcılara bir kez daha teşekkür etti ve bir kongre daha böylece sona erdi.

Törene katılamayan;
Konuk Konuşmacı ECMA Genel Müdürü Hans Van SCHAIK’ın kongreye katılımına vesile olan; KASAD Başkanı Sayın Alican DURAN’ın,
Kongre Dokümantasyon Sponsorlarından; Barın Yazı ve Cilt San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Osman Tevfik BARIN’ın,

Kongre Akademik Katılım Sponsorlarından; S Basım Sanayii ve Ticaret Ltd. Şti. ile Seçil Ofset Matbaacılık Ambalaj San.Tic.Ltd.Şti.’nin,

Kongre Çay-Kahve İkramı Sponsorlarından Pasifik İç ve Dış Tic. ve Mümessillik A.Ş. ile
BASEV Sponsorlarından; Bilnet Matbaacılık ve Yayıncılık Anonim Şirketi, Canon Eurasia Görüntüleme ve Ofis Sistemleri Anonim Şirketi, Duran Makine Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Mega Basım Yayın Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve Pasifik İç ve Dış Ticaret ve Mümessillik Anonim Şirketi’nin teşekkür belgeleri de kendilerine ulaştırılmak üzere Vakıf Koordinatörü Yahya Tuncer GÖRGÜN’e teslim edildi.