“7 TEMMUZ MATBAACILAR GÜNÜ” ETKİNLİĞİ ÇERÇEVESİNDE, İBRAHİM MÜTEFERRİKA BÜSTÜ’NE ÇELENK KOYDUK


İbrahim Mūteferrika; basım sanayiimizin bir sembolüdür.
Bunun içindir ki BASEV; ilk Türk Matbaasının kuruluşunun 270.yılı olan 1997 yılını “Müteferrika’ya Saygı” yılı ilan etti.

Yıl içerisinde hem Müteferrika anısına çeşitli etkinliklerde bulunuldu hem de “basım sanayiinin dünü, bugünü ve yarını” düzenlenen toplantı, seminer ve panellerle irdelendi.

“Saygı Yılı” etkinlikleri çerçevesinde, ilk Türk Matbaasının kurulması için verilen fetva tarihi olan 7 Temmuz tarihi de; “Matbaacılar Günü” olarak ilan edildi.

Bu bağlamda; 7 Temmuz 2023 tarihinde, İSTANBUL Fatih Sultanahmet Binbirdirek Parkı’nda ki törende; İstanbul Sanayi Odası 27.Grup Basım Yayın Sanayii Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi Zekeriya ACAR ile Basım Sanayi Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Murat DEMİR, İbrahim Müteferrika Büstü’ne çelenk bıraktıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ebedi Başkomutan ve Ebedi Başöğretmen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Silah Arkadaşları ile tüm şehitler, üstat İbrahim Müteferrika, sektör, sektör paydaşı firmalar ve sektör okullarından yitirilen tüm canların manevi huzurunda saygı duruşu yapıldı ve hep birlikte İstiklal Marşı okundu.

Tören açılış konuşmaları; İstanbul Sanayi Odası 27.Grup Basım Yayın Sanayii Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi Zekeriya ACAR ile Basım Sanayi Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Murat DEMİR tarafından yapıldı.

Bir önceki yıl 7 Temmuz Matbaacılar Günü yapılan büst açılış töreninde açıklandığı gibi, sektör sivil toplum kuruluşları birlikteliği ile sektöre yepyeni bir vizyon kazandırmaya devam edileceği belirtildi ve bu bağlamda sivil toplum kuruluşları lider ve temsilcilerine söz verildi.

“DİKOBASDER”, YK Üyesi Murat ÖZKALDIM, “KASAD” YK Üyesi Ömer Faruk AĞIL,
“MATDER” YK Başkanı Erdem BALABAN,
“MEMDER” YK Başkanı Dr.Hayri ÜNAL
“PROMASİAD” YKBaşkanı Ömer KARATEMİZ,
“PROMOTÜRK” YK Başkanı Mehmet YÜCETÜRK,
Türkiye Yayıncılar Birliği YK Üyesi Erkan AKPINAR
KSO 8.Grup Meslek Komitesi Üyesi Servet KAHVECİ
BTSO 49.Grup Komite ve Meclis Üyesi Tekin ÇANGA,
EBSO 20.Grup Meslek Komite ve Meclis Üyesi Berkay İNANÇ

Sonrasında İstanbul Tarihi Sultanahmet Köftecisi’nde hep birlikte bir nostalji yaşandı.