Sektör temsilcileri BASEV’in 20’nci Yılı için Boğaz’da bir araya geldi.

Kağıt ve basım endüstrisinin temsilcilerini biraraya getiren BASEV’in 20’nci Yılı kutlaması etkinliğinde; vakfa 12 yıl hizmet eden Aysan Şakar’a ‘BASEV Onursal Başkanı’ ünvanı verdi.

Basım Sanayi Eğitim Vakfı (BASEV), kuruluşunun 20’nci yılını Anadolu Hisarı’nda bulunan tarihi bir yalı olan Lacivert Restaurant’ta kutladı. Düzenlenen etkinliğe vakıf kurucularının yanı sıra, 70’e yakın basım endüstrisinin temsilcisi ve eşleri katılım gösterdi. Etkinliğin en büyük sürprizi 12 yıldır vakfın başkanlığı görevini yürüten Aysan Şakar’a ilk defa verilen ‘BASEV Onursal Başkanı’ payesi oldu. BASEV Yönetim Kurulu Başkanı Sermet Tolan, gecede yaptığı konuşmada 30 Mart 1993 yılında kurulan BASEV’in kurucu başkanları İsa Temel, Mustafa Kibar, Şahap Deniz, Ayşe Serap Şenel, İsmet Yılmaz, Orhan Hekimoğlu, Atalay Erdoğan, Gültekin Erkal, Süleyman Şenol, Zekeriya Acar, Himmet Eraslan, İhsan Öz ve Yücel Üstündağ’ın isimlerini tek tek anarak kuruculara teşekkür etti. Tolan, daha sonra başarılı bir vakfın yönetimini üstlenme cesaretini gösteren yeni yönetim kurulu asil ve yedek üyelerini konuklara tanıttı. BASEV’i kuruluş amacı basım sektörünün eğitim çıtasını yükseltmek olsa da; geçmiş yönetimlerin vizyonerlikleri ve çabalarıyla kağıt ve basım endüstrisinde firmaların sosyalleşmesi, meselelerini uygar ortamlarda çözmelerine önayak olması, düzenlediği eğitimler burs çalışmaları, periyodik yayınları, sektörel yayınları, sektörün tarihini kitaplaştırmasıyla, öncü ve lider bir STK olarak kağıt ve basım endüstrisinin itibarını yükselten en belirleyici organ olarak nitelendiren Tolan, “Elbette bu noktaya kolaygelinmiyor. Geçmiş yönetimlerin ve destekçilerimizin katkısı olmasa bu noktada olamazdı. Tüm arkadaşlarımıza ve destekçilerimize vakfımız adına çok teşekkür ediyorum. Ancak bunların içinde bir kişi daha var ki, bugün BASEV varsa onun çok büyük katkıları oldu” diyerek, yeni yönetim kurulunun ilk toplantısında alınan ilk karar doğrultusunda vakfa 12 yıl boyunca hizmet eden Aysan Şakar’a ‘BASEV Onursal Başkanı’ payesini verdiklerini açıkladı.

BASEV Başkanı Tolan’ın takdim ettiği ‘BASEV Onursal Başkanı’ belgesini alan vakfın ilk onursal  başkanı Aysan Şakar, yaptığı konuşmada bu payenin kendisi için hayatındaki en değerli ve en anlamlı ünvanlardan biri olarak nitelendirdi ve “Benim için çok onur ve şeref verici bir durum. 12 yıl bu sektöre onur duyarak, sektörün destekleriyle başkanlık yaptım. Sizler sektöre bir şey vermeseydiniz ben tek başıma hiçbirşey yapamazdım. Ama bizlere yardımcı olan dostlar da bu sektörün en değerli insanları. Huzurlarınızda onlara da çok teşekkür ediyorum. Başkanlığım dönemimde benimle birlikte çalışan tüm yönetim kurulu arkadaşlarıma, sponsorluklarla bizlere destek verenlere çok teşekkür ediyorum. Bana bu şerefi verdiğiniz için ömür boyu minnettar kalacağım” dedi.   BASEV 20’nci yıl etkinliği, Lacivert Restaurant’ın konuklara sunduğu deniz ürünleri menüsü eşliğinde gerçekleştirilen sohbetlerle son buldu.