BASEV Kadın Platformu Ocak/2021 Toplantısında; Dijital CEO Unvanlı Dr. Soner CANKO’yu Ağırladı.

BASEV Kadın Platformu Yönetim Kurulu Üyesi ve BASEV Kadın Platformu Yönetmeni Ayşe KÖSEBAY başkanlığında toplanan BASEV Kadın Platformu; Ocak/2021 toplantısında, Dijital CEO unvanlı Dr.Soner CANO’yu ağırladı.

Soner CANKO; (d. 15 Haziran 1969), Türk iş insanı.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümün’den 1990 yılında mezun olan Soner Canko, 1993’te de yine İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde yüksek lisansını tamamladı. Soner Canko, 2003 yılında da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden doktora derecesi aldı.

Kariyerine 1990 yılında başlayan Soner Canko, sırasıyla Procter & GambleCitibankHewlett-Packard , Bileşim A.Ş. ve First Data gibi kendi alanında lider çeşitli uluslararası şirketlerde yöneticilik görevlerinde bulundu. 2010 yılında Ziraat Bankası’nda Bireysel Bankacılık, Operasyonlar ve Teknolojiden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi. 2011’de Bankalararası Kart Merkezi’nin genel müdürlüğü görevini aldı.

Bankalararası Kart Merkezi göreviyle birlikte Türkiye kartlı ödemeler pazarına yeni teknoloji ve hizmetler sunmaya odaklanan Canko, ekonominin kayıt altına alınması ve Türkiye’nin nakitsiz topluma geçmesi amaçlı çalışmalarda bulundu.

Soner Canko, Bankalararası Kart Merkezi’ndeki görevi sırasında Türkiye’nin ilk dijital cüzdanı BKM Express ve Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY markalarını hayata geçmesini sağlamıştır.

Toplumda sosyal sorumluluk bilincini yükselmesi amacıyla birçok çalışma yürüten Soner Canko, öncüsü olduğu dijital bağış seferberliğiyle küçük tutarlı büyük fonların STK’lara aktarılmasını sağlamıştır.

Canko ayrıca BKM ekibiyle birlikte dolandırıcılığa karşı toplumun bilinçlenmesini sağlamak üzere çeşitli kampanyalar ve projeler geliştirmektedir.

30 Nisan 2020’de BKM’deki görevinden ayrılan Soner Canko, 1 Mayıs 2020 itibarıyla finans ve teknoloji şirketlerine yönetim danışmanlığı hizmetleri vermektedir.

Soner Canko 1 Mayıs 2020’de KOBİL Uluslararası İnovasyon Komitesi Üyeliğine seçilmiştir. 

FinTech İstanbul Kurucu Üyeliği ile Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinin yanı sıra Türkiye’de blok zinciri (blockchain) ekosistemini oluşturmak için çalışan ve kâr amacı gütmeyen Blockchain Türkiye Platformu’nun da eş başkanlığını yürütmekte ve Türkiye’de finansal teknoloji alanında yaptığı çalışmalarla da tanınmaktadır. 2015 yılında dünyanın önde gelen FinTech (Finansal Teknolojiler) liderleriyle beraber Beyaz Saray’a davet edilmiştir.

Harvard Business Review, Bloomberg Business Week gibi iş dünyasına yönelik önemli yayınlarda yayınlanan birçok makalesi bulunan Canko, iş dünyası, finansal teknolojiler, liderlik ve yönetim üzerine içerikler üretmektedir. Yayınladığı videolar, yazılar ve sosyal medya içerikleriyle kamuoyunda Dijital CEO unvanıyla tanınmaktadır. (Kaynak: Vikipedi)

Aralık/2020 toplantısında BASEV Kadın Platformu saflarına katılan Ece SEVİNÇ’ten (Integre Elektronik Sistemler Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi) sonra bu toplantıda da Ebru BARIN’ın (Barın Danışmanlık ve Yönetim Hizmetleri) üyeliği kabul gördü.

BASEV Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin KAŞIKIRIK (Oluşur Basım Hizmetleri Anonim Şirketi),  BASEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yasemin SEVİNÇ (Integre Elektronik Sistemler Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi), BASEV Yönetim Kurulu Üyesi ve BASEV Burs Komitesi Yönetmeni Nazlı Ceren BABATAŞ ÖZEK (MatSet Matbaa Makina ve Malzemeleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi), BASEV Kadın Platformu Raportörü Hülya KOÇ (Dünya Süper Veb Ofset Anonim Şirketi), BASEV Kadın Platformu Yükseköğrenim Sorumlusu Tuğba TUNÇBİLEK ARICI (Arctim Reklam ve Pazarlama Hizmetleri) ile BASEV Kadın Platformu Üyeleri; Ülkü BÜYÜKGÖNENÇ (Ekol Ofset Matbaacılık Tesisleri Ambalaj Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi), Aslıhan ARIKAN (“ASD” Ambalaj Sanayicileri Derneği), Ayla ÇUHADAROĞLU (Odak Kimya Endüstrisi Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi), Aysun BARIN (BKE Danışmanlık), Öğr. Gör. Begüm MUTLU Nişantaşı Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri Programı), Burcu BÖLÜKBAŞI GÜVENLİDAL (Fujifilm Dış Ticaret Anonim Şirketi), Fatma Ayşen ÖZSAN (F.ÖZSAN Matbaacılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi), Dr. Öğretim Üyesi Gülhan ACAR BÜYÜKPEHLİVAN (Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Basım ve Yayın Teknolojileri Programı), Hesna KESİN (Toyo Matbaa Mürekkepleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi), Dr. Öğretim Üyesi Özgül YAMAN (İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu Basım ve Yayım Teknolojileri Programı), Sena BALKAÇ (Sena Ofset Ambalaj Matbaacılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi) ve BASEV Koordinatörü Yahya Tuncer GÖRGÜN’ün katıldıkları toplantıda Dr. Soner CANKO; “DİJİTALLEŞME NEDİR, NE DEĞİLDİR?” konu başlıklı bir konuşma yaptı.

Soru-Cevap bölümünden sonra aylık toplantı gündemi ile devam eden toplantı, 11 Şubat 2021 tarihinde buluşabilme temennisiyle son buldu.

HABER: Yahya Tuncer GÖRGÜN (BASEV Koordinatörü)