BASEV, bir dönem daha ‘Sadettin KAŞIKIRIK’ Dedi

Basım Sanayi Eğitim Vakfı 2020 Yılı Olağan Mütevelli Heyeti Toplantısı; kontrollü normalleşme şartları gereği yüksek risk grubunda bulunan illerde alınan önlemler çerçevesinde, 25 Mart 2021 tarihinde, BASEV Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantı; Vakıf Koordinatörü Yahya Tuncer GÖRGÜN tarafından açıldı.

Vakıf Koordinatörü; “Zor günlerden geçtiğimiz bu zamanda, çaba ve çalışmalarımızın sektörümüz adına hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı ve tüm katılımcıları, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ebedi Başöğretmen ve Ebedi Başkomutan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları ile tüm şehitler, sektör ve sektör paydaşları ile sektör okullarından yitirilen tüm canların manevi huzurunda saygı duruşuna ve sonrasında hep birlikte İstiklal Marşı okumaya davet etti.

Toplantı Divan Başkanlığı görevine; Mütevelli Yakup BENLİ (Toyo Matbaa Mürekkepleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi), Divan Başkan Yardımcılığı görevine; Mütevelli Engin KURT (Toyo Matbaa Mürekkepleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi), Divan Sekreterliği ve Oy Sayım görevine de Mütevelli Ahmet UZUN (Dereli Grafik Matbaa Malzemeleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi) oy birliğiyle getirildiler.

Gündem maddesi gereği 2020 yılı faaliyet raporu, vakfın ve iktisadi işletmenin gelir-gider tabloları ve bilançoları ile Denetim Kurulu raporu okundu, görüşmeye açıldı, görüş beyan eden olmadı ve oy birliğiyle yönetim kurulu ibra edildi.

Daha sonra; 2021 yılı tahmini bütçeleri, 2021-2023 çalışma dönemi iç tüzüğü okundu, görüşmeye açıldı, görüş beyan eden olmadı ve oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin 7. maddesi gereği yönetim kurulu; 2019 ve 2020 yılı olağan Mütevelli Heyeti toplantılarına katılmadıkları görülen ve vakıf senedi gereği Mütevelli Heyeti üyelikleri kendiliğinden sona eren; Atilla GÜNEY, Afife Şafak YILMAZ, Gökhan YILDIZ ve Aykut KAYA ile Mütevelli Heyeti üyeliğinden istifa eden Ali AVCI’dan boşalan üyeliklere; 

Emir OKAYGÜN (Pasifik İç ve Dış Ticaret ve Mümessillik Anonim Şirketi) ile

Hakkı TOKAT’ı (Delta Roll Kauçuk Merdane Sanayi İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi) önerdi. Öneri; oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin 8. maddesi gereği Yönetim Kurulu; Yüksek Danışma Kurulu üyeliklerine, Zekeriya ACAR (Acar Basım ve Cilt Sanayi Ticaret Anonim Şirketi),

Muzaffer BABATAŞ (MatSet Matbaa Makina ve Malzemeleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi),

Yakup BENLİ (Toyo Matbaa Mürekkepleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi),

Süleyman BOZBUĞA (Bozboğa Kağıtçılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi),

Fatma Ülkü BÜYÜKGÖNENÇ (Ekol Ofset Matbaacılık Tesisleri Ambalaj Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi),

Dr. Oktay DURAN (Cem Ofset Matbaacılık Sanayi Anonim Şirketi), Oktay DURAN (Durkat Karton Ambalaj Teknolojileri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi),

Ramazan GÜVEN (Ege Reklam Basım Sanatları Limited Şirketi),

Mine Aysun KALAYLI (Odak Kimya Endüstrisi Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi),

Mehmet Akif KAZMAZ (Kazmaz Matbaacılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi),

Mustafa KİBAR (Met Etiket Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi),

Mustafa Süleyman ÖNCEL (Sentez Grup Ambalaj Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi),

Cemal Aysan ŞAKAR (Arset Matbaacılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi),

Mustafa Sermet TOLAN (Ofset Filmcilik ve Matbaacılık Sanayi Ticaret Anonim Şirketi),

Mehmet ULU (Görsel Sanatlar Matbaacılık Ambalaj Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi),

Ayşe Özden UMUR (Umur Basım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi),

Ahmet UZUN (Dereli Grafik Matbaa Malzemeleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi),

İsmet YILMAZ’ı (Onaran Matbaa Malzeme ve Makinaları Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi) önerdi.

Öneri; oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin 9. maddesinde seçime geçildi.

Seçime tek liste girildi ve aşağıdaki liste oy birliğiyle seçildi.

Yönetim Kurulu Başkanı

Sadettin KAŞIKIRIK                            

Yönetim Kurulu Asıl Üye

Yasemin SEVİNÇ                               

Faruk ACAR                                       

İlyas KARADEMİR                              

Cem AYTAK                                       

Ayşe KÖSEBAY                                              

Murat DEMİR                                   

Nazlı Ceren ÖZEK                             

Aysun BARIN

Yönetim Kurulu Yedek Üye

Mustafa KİBAR

Hülya KOÇ

Kerem DERELİ

Serra Vildan CELASUN

Sena BALKAÇ

Denetim Kurulu Asıl Üye

Zekeriya ACAR                                              

İsmet YILMAZ                                   

Alparslan BALOĞLU                          

Denetim Kurulu Yedek Üye

Mehmet Akif KAZMAZ

Reşit Murat ŞAKAR

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Banu BAYRU; bir dönem görev yaptığı yönetim kurulu başkanı ve üyelerine teşekkür etti ve memnuniyetini dile getirdi.

Akabinde toplantının son konuşmasını yapmak üzere üçüncü dönem BASEV Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilen Sadettin KAŞIKIRIK söz aldı. KAŞIKIRIK’ın konuşması ise şu şekilde oldu:

‘’Saygı değer Divan, Yönetim Kurulu’muzun üyeleri ve mütevellilerimiz,

Pandemiden dolayı toplantımızı biraz kısa tutmak istedik ama iki tane çok önemli konuyu Zekeriya Bey gündeme getirdi ve üzerinde durduk.

Sayın Koordinatör Yahya Tuncer GÖRGÜN, yapmış olduğumuz tüm çalışmalarımızı sağ olsun özetledi. Ben önümüzdeki dönemde ne yapmalıyız ve nasıl ilerlemeliyiz hususunda birkaç konuya değinmek istiyorum.

BASEV olarak, diğer STK’larla birlikte birçok proje yapıyor ve koordine halindeyiz. Özellikle eğitim konusunda; hem üniversitelerle hem de liselerle alakalı son derece yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca biz İstanbul Sanayi Odası’nda, Zekeriya Bey ile beraber, Meslek Komitesi’nde 7 arkadaşız. Öte yandan 3 kişi olarak da mecliste görevliyiz.

Önümüzdeki dönemde artık tüm dünyada pandeminin etkilerinin hızla azalmasını ve aşı konusunun çözülmesini bekliyoruz. Buradan bir kez daha hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum ve yakınlarına sabırlar diliyorum. Ayrıca tıp alanında hizmet veren, doktorlarımıza ve tüm sağlık çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

Sürdürülebilirliğin önemine bugün vurgu yapmak istiyorum. Çünkü önümüzdeki dönemde artık sürdürülebilirlik ve iyi iletişim öne çıkacak. Az önce de burada iki madde üzerinde konuştuk ve iyi iletişim sayesinde hemfikir olduk. Önemli olan iyi iletişimdir. Bunu sağlamadığımız sürece sektörde de ilerleme ve istikrar sağlamamız zor. Bu bağlamda; iyi iletişim, sürdürülebilirlik, yeşil mutabakat. Dünyada birçok ülke yeşil mutabakatı sağlayabilen ülkelerde, her alanda gelişim görüyoruz. Tabii biz de STK olarak bu konuya destek sağlamalıyız.

En önemli şeylerden biri de finans. Doğru finans kaynakları ve yeni maliyet planları oluşturmamız gerekiyor. Bunu hem sektörümüz adına hem de şirketlerimiz adına yapmalıyız. Önümüzdeki dönemde 60 tane yeni iş kolundan bahsediliyor. 60 tanesinden herhalde henüz 6 tanesini biliyoruz. Yani adını bile duymadığımız iş kolları gelişecek. Bu da şunu gösteriyor; yeni iş kollarına yatırımlar yapıp, var olan işlerimize sürdürülebilirlik sağlamak istiyorsak, finans kaynaklarımızı doğru şekilde kullanmamız gerekiyor diye düşünüyorum.

Tüm bu zor şartlara rağmen katılım gösterdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Hakikaten vakfetmek bunları gerektiriyor. Herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum.’’

Basım Sanayi Eğitim Vakfı 2020 Yılı Olağan Toplantısı; sağlıklı günlerde birlikte olabilmek temennisiyle sona erdi.