“BASEV Sektörel Mesleki Teknik Eğitimler” Projesi kapsamında dördüncü eğitimimiz gerçekleştirildi.

“BASEV Sektörel Mesleki Teknik Eğitimler” Projesi

BASEV Eğitim Komitesi tarafından düzenlenen ve BASEV Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Mehmet OKTAV nezareti ve organizasyonu ile yürütülen Sektörel Mesleki Teknik Eğitimler Projesi kapsamında dördüncü eğitim, “BASEV Sponsorları” ve “BASEV Burs Bağışçıları Ailesi” içerisinde yer alan sektörümüzün saygın tedarikçi ve üretici firmalarından BASEV Dostu Toyo Matbaa Mürekkepleri ”artience”  sponsorluğunda, 27 Nisan 2024 tarihinde BASEV Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Hedef kitlesi, ofset baskı sorumluları, kalite kontrol uzmanları, baskı öncesi operatörleri, satın alma sorumluları, baskı dairesi amirleri, basım sektöründeki orta ve üst düzey yöneticiler olan katılımcılara, içeriği; Temel Mürekkep, Mürekkep Yapısı ve Temel Bileşenleri, Mürekkep Kuruma Şekilleri, Mürekkebe Uygulanan Testler, Ofset Baskıda Mürekkepten Kaynaklı Problemler ve Ofset Baskıda Kalite Kontrol konularında bilgi verildi. 

Eğitim; Vakıf Koordinatörünün BASEV konusunda bilgi aktarımı ile başladı. Hafta içerisinde yitirilen BASEV Kurucu Mütevellisi Mustafa KİBAR ile Türkiye’nin ilk Matbaa Mühendislerinden olan Duayen BASEV Dostu Recep YAMAN’; saygı, hasret ve rahmetle andıktan sonra açılış konuşmasını yapmak üzere BASEV Başkanı Murat DEMİR’ i davet etti.

Başkan Murat DEMİR; vakıf olarak sektör çalışanlarına katkı sağlamak ve onların bilgi birikimini tazelemek konusunu çok önemsediklerini belirtti ve  Sektörel Mesleki Teknik Eğitimler Projesi hakkında bilgi aktardı.

Sektörün bu eğitimlere gösterdiği ilgiden son derece memnuniyet duyduklarını belirten Murat DEMİR; ilgi devam ettiği sürece eğitimlerin hızla artarak devam edeceğini söyledi.

Eğitimlerin, BASEV YouTube kanalından yayınlandığını söyleyen Murat DEMİR, bu eğitimlere Marmara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Basım Teknolojileri Bölümü Akademisyenlerinin, Okul-Sanayi İşbirliği kapsamında gönüllülük esasıyla büyük emek verdiklerini belirtti ve eğitime emeği geçen Başta Eğitim Komitesi Yönetmeni ve BASEV Genel Sekreteri Engin KURT olmak üzere, Başkan Başdanışmanı Prof.Dr. Mehmet OKTAV, Eğitmen Doç. Dr. Zafer ÖZOMAY ile her konuda olduğu gibi bu eğitimin sponsorluğunu da üstlenen Toyo Matbaa Mürekkepleri Ailesi ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

Söz alan BASEV Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Mehmet OKTAV; Sektörel Mesleki Teknik Eğitimler Projesi kapsamında gerçekleştirilen ilk üç eğitim ile ilgili kısa bir bilgi veren Prof. Dr. Mehmet OKTAV, bugünkü eğitim ile ilgili de oldukça detaylı bir bilgi aktardı.

Okul-Sanayi İşbirliğinin sürdürülebilirliğine sağladığı katkı için Başkan Murat DEMİR’ in şahsında tüm yönetim kurulu üyeleri ile eğitimlere sponsorluk yapan firmalar ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Günün Eğitim Sponsoru Toyo Matbaa Mürekkepleri adına söz alan Deneyimli Ar-Ge Müdürü Müjde ÖZDEMİR; firması, ürünleri ve konu ile teknik konularda detaylı bilgi aktarımında bulundu.

Aras Makine, Dereli Grafik, MatSet, Toyo ve İSO 27. Meslek Komitesi sponsorluğu ile 9 öğrencinin ve BASEV Yönetim Kurulu sponsorluğu ile de 1 Öğretim Üyesinin, BASEV koordinasyonu ile Drupa Fuarı’ na gönderileceğini duyuran Vakıf Koordinatörü; Marmara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Basım Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zafer ÖZOMAY’ ı davet etti.

61 sektör çalışanının katıldığı eğitimde, “Basım Sektörü İçin Temel Mürekkep”, “Mürekkep Yapısı ve Özellikleri”, “Mürekkep Kuruma Yöntemleri”, “Ofset Baskıda Karşılaşılan Temel Sorunlar ve Bunların Çözümleri” ve “Baskıda Kalite Kontrol” konu başlıkları anlatıldı.

Eğitimin sonunda tüm katılımcılara; Murat DEMİR ve Doç. Dr. Zafer ÖZOMAY imzalı “KATILIM BELGESİ” verilirken, BASEV Genel Sekreteri Engin KURT; Doç. Dr. Zafer ÖZOMAY’ a bir “TEŞEKKÜR BELGESİ” takdim etti.