Eğiticinin MATBAA & TEKNİK ile Buluşması

Hubergroup BASEV işbirliği ile gerçekleşen ve bir ilk olarak belki de tarihe geçen ‘Eğiticinin Sektörle Buluşması’ toplantıları devam ediyor.

Odak Kimya’da yapılan Renk Yönetimi Seminer ve workshop’un ardından Bilnet ve Umur Matbaalarına yapılan inceleme gezileri ile devam eden buluşmaların dördüncüsü MATBAA&TEKNİK toplantısı oldu. 16 Aralık günü BASEV seminer salonunda gerçekleşen toplantının teması ‘Baskının Yeni Yüzü’ oldu.

Konu ile ilgili teklif etkinliğin fikir babası ve düzenleyici ve destekleyici hubergroup tarafından dergimize iletildiğinde sevinerek kabul etmiştik. Basım endüstrisinin olimpiyadı olarak kabul gören drupa 2016 fuarı henüz yapılmış ve hem yeni teknolojiler hem de konsept makine sergileri ile önümüzdeki dört yılın rotası ‘Geleceğe Dokun’ teması ile sergilenmişti. Bu sebeple drupa 2016 ışığında basım teknolojilerindeki yeniliklere odaklanacak bir seminer için hazırlıklarımızı yaptık.

Seminer hubergroup Türkiye Yönetim Danışmanı Fatma Apaydın’ın açılış konuşması ile başladı. Etkinliğin gidişatı, eğiticilerimizin ilgisinin ve ilk değerlendirmelerinin yapıldığı konuşmanın ardından başlayan MATBAA&TEKNİK sunumunda -Baskı hala bildiğimiz baskı mı sorusu ile başlayarak baskının yeni alanlarından bahsedildi. Öncelikle yeni baskı türleri olarak bilgi kütüphanemize giren fonksiyonel ve endüstriyel baskı tanımları ve kullanıldığı yerler konusundaki bilgilendirme ve basım endüstrisinde kullanım alanlarına göre baskı türleri ve trendlere odaklanan girişin ardından vak’a analizleri üzerinden yenilikler hakkında Meslek Liselerindeki Matbaa öğrentmenlerimiz ile Üniversitelerdeki basım teknolojilerinde eğitim veren hocalara bilgiler aktarıldı. Vak’a analizleri şöyle sıralanıyordu:

manroland 700 evolution üzerinden karton ambalaj baskı tekniğindeki yenilikler Heidelberg AniColor ofset baskı sistemi üzerinde ticari baskı tekniğindeki yenilikler REV0 projesi ile B0BST Dijital Flekso ve ESK0’nuı Equinox çözümleri üzerinde flekso baskı tekniğindeki yenilikler KBA-Xerox işbirliği ile sunulan VariJET 106 üzerinden hibrid baskı tekniği Heidelberg’in Primefire 106 ve Fujifilm’İn Jetpress 720S ve HP PageWide WebPress baskı makineleri üzerinden ticari inkjet baskı tekniği, endüstriyel baskı uygulamaları, Massivit 3D baskı makinesi üzerinden çok katmanlı baskı tekniği ve uygulaması

İki saati geçen sunum sonucunda gelişen baskı teknolojilerinin üretimde verimlilik ve kapasiteye odaklı bir şekilde büyümesine dikkat çekildi. 2017 yılı etkinlik takviminin de paylaşımı ile sona eren bu seminer için ilgi gösteren tam öğretmenlerimize ve öğretim görevlerimize ve tabii ki BASEV ve hubergroup’a teşekkür ediyoruz.

Eğiticinin Sektörle Buluşması toplantıları 2016 yılımı 24 Aralık’ta hubergroup seminer salonunda gerçekleşen, hubergroup tarafından verilen Mürekkep ve UPM tarafından verilen Kağıt konuyu seminerler ile kapadı. Program 2017’de de devam edecek.