İbrahim MÜTEFERRİKA Büstü Açıldı

Matbaa denilince akla ilk gelen isim olan İbrahim MÜTEFERRİKA; 1674 yılında Macaristan’ın Kolojvar şehrinde doğdu. 1692 yılında İkinci Viyana Kuşatması’ndan sonraki savaşlarda Osmanlıya esir düştü ve esir olarak İstanbul’a getirildi. Latince, Macarca, Arapça ve Farsça bilen MÜTEFERRİKA; yabancı devletlerle iletişim kuran heyetlerde bulundu. Resmi görevleri arasında diplomatlık, mihmandarlık, çevirmenlik, müteferrikalık ve hacegânlık vardı. Kurduğu ilk matbaa ile Türkiye’de çağdaşlık yolunun açılmasına büyük katkı sağladı. İbrahim MÜTEFERRİKA 1747 yılında hayatını kaybetti. Cenazesi önce Aynalıkavak Mezarlığı’na defnedildi. Daha sonra 1942 senesinde buradan alınarak bugün bulunduğu Galata Mevlevihanesi’ne nakledildi.

BASEV, ilk Türk Matbaasının kuruluşunun 270. yılı olan 1997’yi ” MÜTEFERRİKA ‘ya Saygı” yılı ilan etmişti. Yıl içerisinde hem Müteferrika anısına saygı gösterilen etkinliklerde bulunulmuş hem de basım sanayiinin dünü, bugünü ve yarını, düzenlenen seminer ve panellerle irdelenmişti.

Müteferrika’nın 1942 yılında nakledildiği Galata Mevlevihanesi’nde bakımsız bir şekilde bulunan mezarının temizlenmesi, bakımı ve iyi bir çevre düzeni; Haziran 1997 tarihinde BASEV koordinasyonu ve Emar Matbaacılık sponsorluğu ile gerçekleştirildi ve başucuna bugün halen durmakta olan kitabe yerleştirildi.

İlan edilen “MÜTEFERRİKA’ya Saygı” yılı etkinlikleri çerçevesinde, ilk Türk Matbaasının kurulması için verilen fetva tarihi olan 7 Temmuz tarihi de; “Matbaacılar Günü” olarak ilan edildi. Bu bağlamda; 7 Temmuz 1997 tarihinde, İstanbul Fatih Binbirdirek Parkı’nda BASEV tarafından büstü açıldı. Ama ne yazık ki yakın bir zamanda, meçhul kişi ya da kişilerce kırılan ya da yok edilen büstün yerine; yine bir 7 Temmuz Matbaacılık Günü’nde İstanbul Sanayi Odası 27.Grup Basım Yayın Sanayii Meslek Komitesi ve kısa adı BASEV olan Basım Sanayi Eğitim Vakfı işbirliği ile İbrahim MÜTEFERRİKA Büstü açılışı yapıldı.

Vakıf Koordinatörü Yahya Tuncer GÖRGÜN tarafından açılan tören; Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ebedi Başkomutan ve Ebedi Başöğretmen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Silah Arkadaşları ile tüm şehitlerin manevi huzurunda saygı duruşu ile devam etti.

BASEV Kurucu Mütevellisi ve İstanbul Sanayi Odası 27.Grup Basım Yayın Sanayii Meslek Komitesi Başkanı Zekeriya ACAR ile kısa adı BASEV olan Basım Sanayi Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Sanayi Odası 27.Grup Basım Yayın Sanayii Meslek Komitesi Meclis Üyesi Sadettin KAŞIKIRIK tarafından arka arkaya yapılan açılış konuşmalarından sonra, törene katılan sivil toplum kuruluşları başkanları ve temsilcilerine söz verildi.

 

 

Sırası ile “KASAD” Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk AĞIL, “ARED” Açıkhava Reklamcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa GÖKTÜRK, İstanbul Matbaacılar ve Ciltçiler Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer KARACA, Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Nazlı Berivan AK, “MEMDER” Matbaa Eğitimi Mezunları Derneği Genel Sekreteri Soner YALÇINÖZ, “MASSİT” S.S.İstanbul Matbaacılar Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Başkanı Altan AVCI, “DİKOBASDER” Dijital Kopyalama ve Baskı Çözümleri İşletmeleri Derneği Başkanı Nevzat YÜKSEL, “ESD” Etiket Sanayicileri Derneği Başkanı ve “ASD” Ambalaj Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Aydın OKAY ve Marmara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Basım Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet OKTAV’ın konuşmalarından sonra İbrahim MÜTEFERRİKA Büstü açıldı ve topluca çekilen anı fotoğrafının ardından Tarihi Sultanahmet Köftecisi’nin o otantik ortamında hep birlikte yemek yendi.