İstanbul Ticaret Odası 32 No.lu Basım-Yayın Meslek Komitesi Sektör Toplantısı Yapıldı

İstanbul Ticaret Odası 32 No.lu Basım-Yayın Meslek Komitesi Sektör Toplantısı; 07 Haziran 2022 tarihinde, İstanbul Ticaret Odası Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Vakfımızı; Vakıf Koordinatörü Yahya Tuncer GÖRGÜN’ün temsil ettiği toplantının moderatörlüğünü İstanbul Ticaret Odası 32 No.lu Meslek Komitesi Meclis Üyesi Erhan ERKEN yaptı.

Açılış konuşmasını İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. İsrafil KURALAY’ın yaptığı ve 32 No.lu Meslek Komitesi Başkanı Erdal CESAR’ın komite çalışmaları ile ilgili detaylı bilgi aktardığı toplantıda Vakıf Koordinatörümüz Yahya Tuncer GÖRGÜN’de; sektörel eğitim konusunda katılımcılara hitap etti.

Yirmi yıldır BASEV Koordinatörü olarak görev yaptığını söyleyen Yahya Tuncer GÖRGÜN; bir dönem sektörün Meslek Standartları belirleme çalışmalarında İstanbul Ticaret Odası ile birlikte çalıştığını belirtti ve sektörün; Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun “Belgelendirilen Meslekler” listesinde bulunmamasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Matbaa Alanı bulunan Meslek Lisesi mezunlarının; Basım ve Yayım Teknolojileri Ön Lisans Programı ile Türkiye’de bir tek Marmara Üniversitesi’nde olan ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesindeki Basım Teknolojileri Bölümü’nün tercih etmemelerinin sebeplerinin araştırılması gereğinden bahsetti ve bu oranın %5’i geçmediğinin belirtildiğini söyledi.

Türkiye’nin kesinlikle bir “Matbaa Mühendisliği” bölümüne ihtiyacı olduğunu belirten Yahya Tuncer GÖRGÜN; Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Matbaa Öğretmenliği Bölümü’nün kapatılmasından bugüne kadar bu mücadeleyi verdiklerini belirtti ve bu konunun tüm Türkiye Sanayi ve Ticaret Odalarında bulunan ve sektörü temsil eden meslek komiteleri ve sektörel sivil toplum kuruluşları tarafından ortak hareketle sahiplenilmesi gereğini vurguladı.