İstanbul Üniversitesi 5. Uluslararası Matbaa Teknolojileri Sempozyumu Başarıyla Tamamlandı

İstanbul Üniversitesi tarafında organize edilen 5nci Uluslararası Matbaa Teknolojileri Sempozyumu 4-5 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildi. Toplamda 435 katılımcının takip ettiği sempozyum matbaa eğitimi alanında sunulan bildirilerin üst düzey teknik içerikleri ve çağrılı konuşmacıların kattıkları değer ile başarılı bir sempozyum olarak kayıtlara geçti.

Sempozyumun ilk gün toplantıları Açılış programının ardından İstanbul Üniversitesi’nin kalbe dokunan tarihi atmosferi içinde Üniversite Merkez kampüsü içinde yer alan Doktora salonunda gerçekleştirildi. Açılış törenini takiben Rektörlük binası içindeki tarihi salonlarda gerçekleştirilen tur ve Osmanlı mirası odalar ve mobilyalar en az Sempozyum kadar ilgimizi çekti ve zihnimize kazındı. Bu sebeple burada zikretmek istedik. Sempozyumun ikinci günü ise aynı tarihlerde devam eden 22nci Avrasya Ambalaj Fuarı ile eş zamanlı olarak ve TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Karadeniz ve Marmara Salonlarında yapıldı.

Sempozyum açılışı

Sempozyumun açılışına İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof Dr. Erdoğan Köse, ESD Başkanı Aydın Okay, BASEV Başkanı Sermet Tolan, Matbaacılar Federasyonu Başkanı Hüseyin Gürbüz açılış konuşmaları ile katılırken Sempozyum Düzenleme Kurulundan Yalova Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Doç. Dr. Candan CENGİZ DEDELİOĞLU İstanbul Arel Üniversitesi Basım ve Yayın Teknolojileri Program Sorumlus Öğr. Gör. Dr. Orhan SEVİNDİK’in yanı sıra farklı üniversitelerin baskı teknolojileri Program üyeleri hazır bulundular. Açılış konuşmasını yapan Prof.Dr.Erdoğan Köse 2003 yılında ilk gerçekleştirilen sempozyumun 5ncisinde ana temanın basım sektörünün disiplinler arası ilişkisi, etkisi ve yeri olarak belirlendiğini, söyledi. Tanıtım çalışmaların ardından gelen 74 özetin 52’sinin kabul edildiğini söyleyen Köse, iki gün boyunva 10 oturumda gerçekleştirileceğini ve 12 adet de poster sunum yapılacağı bilgisini verdi. Köse, kısa konuşmasını sempozyumun sektörün hak ettiği değer alabilmesine bir vesile olması temennisi ile tamamladı ve sözü ESD Başkanı Aydın Okay’a bıraktı. Okay konuşmasında ‘Sempozyumun değerli bir organizasyon olduğunu ve sektörün probleminin teknoloji değil tetişmiş eleman olduğuna’ dikkat çekti. Bilahare konuşması için sahneye çıkan BASEV başkanı Sermet Tolan ise ‘bilgiyi deneme yanılma yolu ile bulmanın pahalı bir yol olduğunu, bu yolu kullanarak bugünkü bilgi ve tecrübeye ulaşmış biri olarak eğitimini alarak bu işi yapmış olmayı tercih ettiğini’. söyledi. Tolan, sözlerini şöyle sürdürdü.

Çıtayı yükseltmek teknolojiyi geliştirmek

‘Benim matbaa işine başladığım yıllarda daha fazla mekanik teknolojiler kullanıldığı için işimiz daha kolaydı. Bugün ise daha zor. Biz hep kendimiz mavi ve beyaz yakalılarımızı yetiştirmek zorunda kaldık. Halbuki ihtiyacımız bu değerli hocalarımızın yetiştirdiği nitelikli insanlardır. Bu konuda Meslek Liselerine de büyük rol düşmektedir. Dünyayı okuyabilen, teknolojiyi tanıyan işini bir adım öteye taşıyabilecek elemanlar; hatta hazır teknolojiyi kullanmak yerine oyunu kuran yeni teknolojileri geliştirecek elemanlara ihtiyacımız var.

İstanbul Üniversite’sinin bu kıymetli Sempozyum’u ile BASEV kongresinin arasındaki en öneml, fark da budur. Biz BASEV olarak teknolojiyi yönetmeye yönelik bir etkinlik yapıyoruz. Oysa bu sempozyum teknolojinin geliştirilmesine yönelik bir organizasyon ve birbirimizi heyecanlandırmak, motive etmek ve çıtayı biraz daha yükseltmek için bu etkinlik çok kıymetli buluyorum.’ İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mahmut Ak ise açılış konuşmasında sempozyumun önemine dikkat çekti. ‘Yayın hayatının bu kadar geliştiği bir dönemde bu sempozyumun sadece dört kez yapılmış olması bizim eksikliğimizdir. Bu sebeple Erdoğan Hoca’yı kutluyorum ‘ diyen Ak, sözlerini şöyle sürdürdü;

Bilgi havuzunu oluşturmak bizim işimiz

‘Üniversitelerimizde sadece teknolojiyi öğretmiyoruz. Üniversite Sanayii işbirliğine çok önem veriyoruz. Belli ki bir bilgi havuzuna ihtiyaç var. Bu bilgiyi oluşturmak ve sektöre kazandırmak bizim işimiz. Bu bilgi sadece sanayii de kullanılarak bir ürüne dönüştürülebilir. İşbirliği de bu noktada başlar. İstanbul Üniversitesi olarak 811 branşta diploma programımız var. Dinamik bir yapıyı sağlayan konular önceliğimizdir.Türkiye’nin en çok patent başvurusu yapan üniversiteyiz. Geçtiğimiz sene 73 başvuru yaptıkç Bu sene ise sadece Haziran’a kadar yapılan başvuru sayısı 96. Ancak amacımız sadece patent almak değil. Bu patentleri sanayiye adapte etme çalışmalımızı da sürdürüyoruz. Üniversite öğrencilerimize ikinci üniversite okuma imkanını açık öğretimle ve sınavsız sunuyoruz. Mesleklerini sürdüren profesyoneller sürekli eğitim ile ikinci üniversite ile eğitimlerini sürdürebilirler. Bunu matbaa alanında da yapabiliriz. Böylelikle bu alanda da yetişmiş eleman konusunda destek vermeyi ve sanayi ile işbirliğimizi geliştirme imkanlarımız mecvut. Bütün bu çalışmaların parçalarından biri olarak gerçekleşen 5nci Uluslararası Matbaa Teknolojileri Sempozyumunun tüm eğitimci ve öğrencilerimiz ile sektöre faydalar sağlamasını dilerim.’

Sözlü ve poster bildiriler ve davetli konuşmacılar

5nci Uluslararası Matbaa Teknolojileri Sonuç Bildirgesinde 36’sı sözlü 13’ü poster olarak sunulduğu belirtilen bildirilerin yanı sıra çağrılı konuşmacıların sunumları da yer aldı. Bu sunumlar arasında da TOYO Matbaa Mürekkepleri Başkanı Koji Wasa, TOYO INK’in geliştirme politikaları, gıda ambalajı, su bazlı mürekkepler, torogravure ve flekso mürekkepleri başlıklı sunumu, GMG şirketinden Mustafa DİLEK, Renk Yönetiminde Multirenk Sistemlerine Bakış sunumu ve ikinci olarak yen, FOGRA Standartizasyonu FOGRA 51 & 52  Hakkında Tanıtım sunumu, Çözüm Danışmanlık’tan Hakan Çelik, Basım Endüstrisi – Yeni ISO 12647-2 / 2013 Standartlarında Yapılan Güncel Değişiklikler sunumu, ASD’den Emre ERDOĞAN Sektörde 25. yıl Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) sunumu bulunuyordu. Sözlü ve poster bildirilerin tam listesi yazımızın ekinde yer almıştır. Bildirilerin altında bold yazılmış kişiler bildirileri sunan kişilerdir.

Sponsorlaar ve Sonuç bildirgesi

Sempozyumun sponsorları arasında Reed TÜYAP Fuarcılık A.Ş. Türev Matbaa Malzemeleri, Matbaacılar Federasyonu yer alırken Gala Yemeği için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sütlüce’de bulunan MiniaTürk tesisleri seçildi. Büyükşehir Belediyesi kongre öncesinde ve süresince İstanbul’daki üst geçitler ile otobüs durak billboardlarında ve metrobüs içi reklamlarında kongrenin tanıtımını üstlendi. Kongrenin bildiri kitabı Aralık ayında yayınlanacak. Kitabın kağıt sponsorluğu UPM-Kymmene Kağıt Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından üstlenilirken Kitap baskısı sponsorluğu ise Konya Bahçıvanlar Basım Sanayi A.Ş. tarafından üstlenildi.

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Erdoğan Köse, Sonuç Bildirgesinde şu bilgilere yer verildiğini, söyledi:

4-5 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Doktora Salonunda eş zamanlı gerçekleştirilen 5. Uluslararası Matbaa Teknolojileri Sempozyumunda, basım sektörünün disiplinler arası konumunu ortaya koymak adına; iş sağlığı güvenliği, mavi yakalı çalışanların durumu , alternatif eğitim programları, grafik tasarım ve kültürel etkisi, bilinçaltı uygulamalar, alan ile ilgili eğitim mezunlarının izlenmesi, baskı altı malzemeler, baskı, baskıda kalite, renk yönetimi konularında bildiriler sözlü ve poster olarak sunulmuştur. Sempozyuma, belirtilen konularla ilgili 74 bildiri özeti gönderilmiştir. Bilim Kurulu tarafından, çift körleme yöntemiyle yapılan değerlendirme sonucunda 49 bildiri kabul edilmiştir.Bildirilerin 36’sı sözlü sunum olarak kabul edilirken, 13’ü ise poster bildiri olarak kabul edilmiştir. Kabul edilen bildiriler Türkiye, Rusya ve Hindistan ülkelerinin bilim insanlarınca hazırlanarak sunulmuştur. Sempozyum kapsamında 5 çağrılı konuşmacı olup, çağrılı konuşmacılar renk yönetim süreçleri, basım sektörüne yönelik ISO standartları, ve mürekkep üretiminin kalite süreçleri ile ilgili konularda sunum gerçekleştirmişlerdir.

Sempozyumda, ortaöğretim ve yükseköğretimde eğitim faaliyetlerini yürüten öğretmen ve akademisyenler, lisansüstü eğitim alan öğrenciker, sektör iş verenler, ve çalışanları bildirileri ile ya da dinleyici olarak katılmışlardır. Sempozyumun birinci gününe 200 kişi katılırken, ikinci gününe ise iki salonda toplamda 235 kişi katılmıştır.

Sempozyum kapsamında sunulan sözel ve poster bildiriler genel olarak değerlendirildiğinde;

Yükseköğretim düzeyinde sektörle ilgili eğitim veren kurumlarda staj ve ders uygulamalarında alternatif yöntemlerin ve projelerin hazırlanması zorunluluk hale gelmiştir. Bilinçaltı reklamlarının insanların üzerinde, yönlendirici ve davranış geliştirici etkileri bulunmaktadır. Sanat eserleri ve sanat eserlerinin çoğaltılabilirliğinde serigrafi baskı önemli bir yere sahiptir.Alan ile ilgili mezunların mezuniyet sonrasında edindikleri tecrübeleri ile mesleği öğrencilik zamanlarına göre daha pozitif değerlendirildikleri görüşmüştür. Çeşitli özelliklerdeki baskı altı malzemelerinin geliştirilmesi gündemde olup yapılan denemelerde olumlu sonuçlar ortaya çıkmıştır. Önlisans düzeyinde gerçekleştirilen basım sektörüne yönelik eğitimlerde ders içeriklerinin uygun olmadığı ortaya çıkmış olup gözden geçirilmesi zorunluluk haline almıştır. Reçetesiz ilaç ambalajlarının tasarımlarında belirli bir standartın olmadığı tespit edilmiştir. Basım sektörünün yaygın güvenliği konusundaki tedbirlerinin yeterli olmadığı ve sektörün bu konuda bilgilendirmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Basım işletmelerinde müşteri memnuniyetinin, işletme yöneticikeri açısından önemsendiği ve müşteri memnuniyetine yönelik faaliyetlerin yerine getirildiği tespit edilmiştir.’